m_ber
slanyIII

Rekonstrukce domu Na Hradbách, Slaný III

projekt: 2012
realizace: 2015
autor: Jan Švestka, Martin Beránek
foto: Filip Šlapal

slany

Jedná se o rehabilitaci stávajícího, městského rodinného domu s nově navrženou jednopodlažní přístavbou do dvora.

Původní, dvoupodlažní dům se sedlovou střechou, byl postaven cca mezi lety 1800 – 1850. K domu přináleží dvůr, vyplňující prostor mezi městskými hradbami a vlastním domem. Zde, v místě bývalého městského příkopu, byly vestavěny různé obytné a hospodářské přístavky, přimknuté k obvodové stěně domu a ohradním či opěrným zídkám.

Dům byl dále různým způsobem nevhodně přestavován a přistavován, dle různých potřeb, s materiálními (ne)možnostmi doby nedávno minulé.

Projekt se snažil vrátit domu původní, historický charakter, očišťuje dům od novodobých, nevhodných úprav a to s respektem ke stávajícím skutečným hodnotám. Ve dvoře byly zrušeny nevhodné přístavky a zhruba v jejich úhrnné ploše je navržena nová, obytná část, integrovaná dispozičně a provozně se stávajícím domem. Hlavní obytný prostor se tedy rozšiřuje a otvírá do relativně slunného dvora. Horní patra slouží čistě obytným účelům. Díky zelené střeše nové přístavby dochází k propojení se stávajícím terénem a zelení na historických hradbách.